Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kostelecké školy a školky

5. 7. 2009

V Červeném Kostelci se aktuálně řeší problém plných mateřských školek a základní školy. Naopak vytížená není krajské zařízení - střední oděvní škola s novou budovou.

Do střední školy naprostá většina studentů míří z širšího okolí, oděvní zaměření ale ustupuje všeobecně-ekonomickému. Naopak je diskutováno, zda pro různé nepříjemnosti s pořádáním maturitního plesu s reprezentační módní přehlídkou nepřesunout tento ples z místní Sokolovny do jiného města.

Politika minulých let přehlížela demografickou strukturu populace a lokální plánování. Najednou se objevil problém, jak uspokojit 69 dětí, které mají nastoupit do prvních tříd v Červeném a Horním Kostelci. Devět z nich se z přeplněného Červeného Kostelce má přesouvat zvláštním autobusem na výuku do klidnější školy v Horním Kostelci. To se ale všem rodičům dotčených žáků pochopitelně nelíbí. Je to ale způsob, jak udržet jednu školu v provozu a nemuset řešit problém přesunu většího množství žáků do Červeného Kostelce.

Při stavbě oděvní školy se počítalo s více žáky a třídami v každém ročníku. Volný prostor pro teoretickou výuku a další zázemí by šlo využít pro potřeby sousedící základní školy, kraj by se nebránil pronájmu této škole. Větší možnosti by byly i v doplnění úvazků některých středoškolských učitelů úvazky i na základní škole (obecnější, ale i třeba volitelné předměty), trošku by to připomínalo víceleté gymnázium. Vzájemným půjčováním některých pomůcek lze ušetřit další náklady, o možnosti lepší reflexe nabídky střední školy žákům základní školy nemluvě. Pro školu by mělo být dále hlavní zvyšování úrovně studia větší spoluprácí s vysokými školami či firmami, modernizace a přístupnost k novým alternativám, dobrá reprezentace i mimo Červený Kostelec.

U menších škol (Lhota, Horní Kostelec, Olešnice) lze do budoucna také zvážit možnost využití prostor pro alespoň dočasné fungování mateřské školky. Naše děti jsou naše budoucnost, může jich být i více.

Mgr. Jiří Jakl

Obrazek